Program

Vineri, 28 iunie

14.30 Formația de suflători de la Csökmő
Locația: Pornire din fața Magazinului Crișul spre Grupul Statuar Holnaposok
(Str. Republicii, Nr.30, Str. Moscovei, Nr.1.)
16.00 Depunere de coroane la statuia Sfântului Ladislau
Locația: în fața Catedralei Romano-Catolice de la Palatul Baroc (Șirul Canonicilor)
16.30 Muzică în turn – Formația de suflători de la Csökmő
Locația: Turnul bisericii reformate din Orașul Nou-Oradea (Str. Jean Calvin, Nr.1.)
17.00 Deschiderea festivă
Decenarea premiilor Szent László – pentru familii cu mulți copii
Colaborează: Corul și orchestra Szent László al Catedralei Romano-Catolică Oradea
Locația: Universitatea Creștină Partium – Sala festivă (Str. Primăriei, Nr.27.)
16.00–20.00 Târg de produse de artă populară manuală
Locația: Parcul Bălcescu
17.30 Formația de suflători de la Csökmő
Locația: Parcul Bălcescu
19.00 Degustare de vin – Seprődi József vinar, Podgoria din zona Târnava Mică
Organizator: Clubul de vinuri Zichy Ferenc, Oradea
Locația: Parcul Bălcescu
21.00 Concert – Rúzsa Magdi
Locația: Parcul Bălcescu
23.00 Campionat nocturn de fotbal
Locația: Liceul cu Program Sportiv „Bihorul” (lângă Grădina Zoologică, str. Matei Basarab, Nr.30.)

Sâmbătă, 29 iunie

9.00–15.00 Concurs gastronomic. Cu program cultural oferit de:
10.30 Csillagocska formația de copii și cântereți de muzică populară
11.00 Musica Profana formația de muzică veche
12.30 Formația de țiteră Bartók Béla din Valea lui Mihai
14.00 Formația de copii din Tărcaia
Locația: Parcul Bălcescu
10.00–15.00 Programe pentru copii
– Prelucrarea manuală a pâslei, înşirare de mărgele, prelucrarea manuală a lutului, pictare pe pietriș, pictare de motive populare cu praf de sclipici, sabia și stema lui Sfântul Ladislau, joc de povești, armele Sfântului Ladislau etc.
– Legendarium din Secuime: joc uriaș de legendă și căruța cu povești
– Colț de povești: aventură în imperiul regelui Sfântul Ladislau – legende
Locația: Parcul Bălcescu
10.00 Sfântul Ladislau și orașul său, Oradea– Gheorghe Gorun. Moderator: Csomortányi István
Locația: Universitatea Creștină Partium, Sala-Bartók (Str. Primăriei, Nr. 27.) – program în limba română
10.30 Întâlnirea celor emigranți din Oradea – înregistrarea participanților
– Oradea veche – expoziție de cărți poștale vechi
– Montaj din filmele realizate de Boros Zoltán despre Oradea
– Boros Zoltán: Am auzit prin cântec – prezentare muzicală de carte
Organizator: Asociația Pro Partium, Consiliul Național Maghiar din Transilvania
Locația: Universitatea Creștină Partium – Sala festivă (Primăriei, Nr. 27.)
11.00 Plimbare prin oraș cu ghidaj în limba maghiară și în limba română
Ghid: Moldován Lajos profesor
Loc de adunare: Parcul Bălcescu
13.00 Proiecție de film – În fereastra de vest a Transilvaniei
Organizator: Asociația Varadinum Film
Locația: Universitatea Creștină Partium – Sala festivă (Primăriei, Nr. 27.)
14.00–19.00 Să facem cunoștință cu orașul Sfântului Ladislau – concurs
Organizator: Uniunea Studenților a Universității Creștine Partium
Loc de adunare: Parcul Bălcescu
15.00 Vizita Cetății Oradea cu ghidaj
Ghid: Pápay Zoltán întreprinzător
Loc de adunare: Góbé Csárda (Str. Dobrogeanu Gherea, Nr. 26.)
15.00 Dr. Szilágyi Ferenc: Administrația publică în Partium – de la cucerirea până în zilele de astăzi; prezentare de carte
Organizator: Breasla Culturală Maghiară din Partium
Locația: Universitatea Creștină Partium – Sala Bartók (Str. Primăriei, Nr. 27.)
16.00 Culorile sunetului – selecție din creațiile compozitorilor orădeni
Organizator: Asociația Artistică Classic Arts
Locația: Universitatea Creștină Partium – Sala Bartók (Str. Primăriei, Nr. 27.)
17.00 Felicitare muzicală cu ocazia zilei de naștere
– Noile suferințe ale tânărului W. – 40 de ani de la premieră
– Metropol Group – 45 de ani de la înființare
– Szabó József Ódzsa – aniversarea 85 de ani de la naștere
– Expoziție de fotografii a lui Weiss István
Organizator: Asociația Szent László
Locația: Teatrul ”Szigligeti Színház”, holul de la etaj (Piața Regele Ferdinand, Nr. I. 6.)
17.00 Bloggeri în Partium
Locația: Moszkva Garden (Str. Aurel Lazăr, Nr.1.)
17.30 În fiecare vin există un cântec – degustare de vin. Koch Zsolt vinar, Podgoria zonei Hajós-Baja
Organizator: Clubul de vinuri Zichy Ferenc, Oradea
Locația: Parcul Bălcescu
18.00 Cey-Bert Róbert Gyula: Mesajul regelui hun Atilla
Prezentare de carte la Pensiunea Góbé Csárda
Locația: Pensiunea Góbé Csárda (Str. Dobrogeanu Gherea, Nr. 26.)
19.00 Arta ca resursă
Organizator: Catedra de Arte Plastice a Universității Creștine Partium
Locația: Moszkva Cafe (Str. Moscovei, Nr. 8.)
19.30 Rezumarea operelor Shakespeare – S.Ö.R – Comedie în interpretarea celebrilor actori de la Teatrul Csokonai din Debrecen
Locația: Parcul Bălcescu
21.00 Seară de operetă. Vor prezenta: Bódi Marianna (soprană, Opera Maghiară de Stat de la Budapesta), Haja Zsolt (bariton, Opera Maghiară de Stat de la Budapesta), Böjte Sándor (bariton, Teatrul Csokonai din Debrecen), Balla Melinda (Teatrul Csokonai din Debrecen)
Locația: Parcul Bălcescu

Duminică, 30 iunie

10.00 Slujbă ecumenică
Locația: Biserica Reformată Olosig-Oradea (Str. Libertății, Nr. 40.)
10.00–20.00 Târg de produse de artă populară manuală
Locația: Parcul Bălcescu
11.00–16.00 Colț pentru copii – Legendarium din Secuime: joc uriaș și căruța cu povești
Locația: Parcul Bălcescu
15.30 Întâlnirea de coruri și de trupe de dansuri populare. Vor prezenta: Trupa de dans popular Rezgő – Uileacul de Beiuș; Trupa de dans popular Kéknefelejcs – Remetea; Trupa de dans popular Pacsirták – Tileagd; Trupa de dans popular Csillagocska – Oradea; Trupa de dans popular Körös-Körül – Komádi; Corul Halmos László – Biserica Romano-Catolică Szent László; Corul orășenesc Veres László Zsolt din Valea lui Mihai; Corul de femei din Oradea; Corul Dalnokok din Oradea
Organizator: Asociația Civică Maghiară
Locația: Parcul Bălcescu
16.00 Legendele vii ale națiunii – conversație cu dr. Kemény Dénes, președintele Federației Maghiare de Polo, fostul antrenor federal al echipei naționale maghiare de polo
Organizator: Colegiul Janus Pannonius
Locația: Universitatea Creștină Partium – Sala festivă (Str. Primăriei, Nr. 27.)
17.30 Sfântul națiunii maghiare: Regele Sfântul Ladislau – prezentarea lui Kiss-Rigó László Episcopul Kiss-Rigó László de la Szeged-Csanád
Locația: Centrul bisericesc Lorántffy Zsuzsanna (Str. Libertății Nr. 40.)
19.00 Expoziție de afișe a lui Pócs Péter
Organizator: Catedra de Arte Plastice a Universității Creștine Partium
Locația: Biblioteca Județeană Gheorghe Şincai, Oradea (Str. Armatei Române, Nr. 1/A)
19.15 Concert de muzică classică
Organizator: Asociația Artistică Classic Arts
Locația: Biserica Romano-Catolică Szent László (Piața Unirii)
21.00 Concert – Csík zenekar și prietenii: Lovasi András și Kiss Tibor
Locația: Parcul Bălcescu

Organizatorii își rezervă dreptul de a face modificări în program.
Majoritatea evenimentelor vor fii derulate în limba maghiară.